יום שבת, 14 במאי 2011

האינטרנט ככלי עזר לתלמיד

פרסומים רבים היו בכתבי עת  שונים על האינטרנט כרשת שיש בה הרבה סיכונים לנוער ,  ועל כן ,יש להשגיח על הילדים בעת שימושם באינטרנט ,  פסיכולוגים ומומחים מתחילים לייעץ איך לשמור על ילדינו מסיכונים.
האמת שהאינטרנט הפך את העולם לכפר גלובלי קטן , ובעידן ה פייסבוק , הקשרים החברתיים התהדקו ו"כולם מכירים את כולם" , בסיטואציה שנוצרה , יש מקום לחקור את התופעה, והשפעתה על התפתחות הנוער במגזרים השונים ובמדינות השונות, והעיקר איך  לנצל את זה ככלי עזר לילדינו.
מדי פעם אני חוזרת הביתה מבית הספר , אחר  יום עבודה ארוך, בני שבגילאים שונים , מהיסודי עד התיכון מקבלים עבודות בית, לפעמים הם מתקשים לפתור , ואפילו אין להם די מקורות ו/או זמן לעמוד בכל המשימות, הדבר הכי קל שאני יכולה לעשות ,: "תכנסו לאינטרנט ותחפשו", כמובן הם נכנסים לרשת ובאמצעות מנוע החיפוש ,הם מקבלים דף של מספר רב של אתרים , לדעתי זה הזמן שלי להתערב, ולהפנות אותם לאתרים "מהימנים" או בטוחים,  הדבר הקל ביותר שמנסה לעשות בני זה העתק הדבק, בפעם הראשונה על מנת לא להקשות עליו הסכמתי, אך מאוחר יותר התברר כי הבן "העתיק והדביק" בלי לקרוא את התוכן, ולכן בפעם אחרת בקשתי ממנו לקרוא את התוכן באתר ולאחר מכן לכתוב את זה במילותיו. כמובן שחלק מהדברים שקרא נשמרים אצלו בזיכרון , זה לשעצמו דבר טוב, והחלק האחר נשמר תוך כדי שינון ולמידה.דוגמא אחרת דרך הפייסבוק  מחליפים חוויות שונות  בין החברים , ולאחר מכן מעירים , מנדנדים  ושולחים הודעות, וכך שומרים על קשר ביניהם. בתי  שיש לה  המון חברים, מהכפר ומחוצה לה  עושה סקרים על כל מיני תופעות דרך הרשת ביישום  שירותיהם של אתרים שונים, לדוגמא ,היא בנתה שאלון, השאלון מחולק לקטגוריות שונות , זכר, נקבה, כפר,עיר , רווק נשוי וכדו' , ונתנה מס' אופציות של תשובות , מתוך התשובות אפשר לקבל מידע על  הלכי רוח בציבור ותופעות חברתיות שונות  וכו'.
מכאן אפשר לראות שיש הרבה צדדים חיוביים לרשת , ואפשר ללמוד הרבה דברים  דרך החלפת דעות , בניית שאלונים, הצגת שאלות , וקבלת מידע באתרי תוכן שונים. אך נשאלת השאלה , האם הדברים שנעשים בנוכחות / השגחת ההורים  שונים או זהים לדברים שנעשים בהעדר השגחה, לווי והדרכה. לדעתי זה המקום  להסברה וחינוך גם בבית וגם בבית הספר , ויש לעשות כך בתיאום , ביעוץ, בעקביות ובהתמדה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה